Labels

#sol16 (32) apart3d (12) apartdrawing (19) art (11) bootcamp (6) Digital Citizenship (1) ela (2) genius hour (9) gr3 (4) gr4 (34) gr5 (98) gr6 (53) gr7 (4) gr8 (1) gr9 (12) homebase (10) math (24) Math Enrichment (3) pe (17) reading (1) readingworkshop (1) rla (6) science (14) slc2016 (9) social studies (1) spanish (49) ss (10) strings (6) studioart (14) teched (2) video (10) writing (17)

Sunday, 22 January 2017

Mango Unit Rates

A store was selling 8 mangos for $10 at the farmers market. 
Keisha said, “That means we can write the ratio 10 : 8, or $1.25 per mango.”
Luis said, “I thought we had to write the ratio the other way, 8 : 10, or 0.8 mangos per dollar."

Who’s right?

Both Luis and Keisha are both mathematically correct.

Keisha's unit rate was the amount of money per mango, which was $1.25. She divided the $10 by the 8 mangos, so each mango costed the same amount of money, and got $1.25 per mango.

Luis's unit rate was amount of mango you can get per $1. He divided 8 mangoes by $10, so each dollar was worth the same amount of mango: 0.8 of a mango.

No comments:

Post a Comment